18 Eylül 2010 Cumartesi

Cafe Del Mundo - Quiz Night: Slumdog MillionaireTarih: 16.09.2010
Mekan: Cafe Del Mundo
Tüm hazırlıklarımızı yapmış, yılda bir yapılan 1000 TL ödüllü Quiz Night - Slumdog Millionaire etkinliği için Del Mundo'daydık. Bu sefer diğer Quiz Night etkinliklerinde olduğu gibi büyük ödül bir şişe Olmeca Tequila değil, tam 1000 TL'ydi! Soru sayısı da diğerlerinde olduğu gibi 30 değil tam 50'ydi! Ben, Tolga, Alper, İpek, Elif, Sinan ve her ne kadar ekibimizin içinde görünmese de manevi desteğiyle bizi yalnız bırakmayan Panzer Erdem'den oluşan ekibimiz My Ding Ding Dong'un hedefi tabii ki birincilikti!
Yarışma için yanımızda iki dizüstü bilgisayarımızı, defterimizi, kalemimizi, fotoğraf makinelerimizi, telefonlarımızı getirmiştik herkesin yaptığı gibi. Her türlü desteğin alınmasının serbest olduğu, hızlı olanın, doğru hamleler yapanın kazanacağı bir yarışmaydı bu! Soruların çoğu internet desteğiyle bulunamayacak şekilde hazırlanmıştı. Coğrafya, bayrak bilgisi, müzik, resim, sinema, futbol, basketbol, edebiyat ve daha birçok alanda hazırlanmış sorulara karşı artık hazırdık!
Sorular gelmeye başlamadan önce ben ve Alper, birer dizüstü bilgisayarı önümüze alıp araştırma görevini üstlendik. İpek de daha önceki Quiz Night'larda olduğu gibi soru yazıcılığı görevini yerine getirmek üzere defterini ve kalemini hazırlamıştı.
Yarışma büyük bir heyecanla başladı. İlk sorulara verdiğimiz cevapların doğruluğundan şüphemiz olmadığından heyecanımız da, 1000 TL'yi kazanacağımıza olan inancımız da gittikçe artıyordu. Tolga, Elif ve Sinan birçok soruya araştırma ihtiyacı duymadan cevap vererek bizim işimizi kolaylaştırıyordu. Biz de görevimizi hakkıyla yerine getirmek için uğraşıyorduk. Önemli olan 1000 TL değil, onlarca grubun katıldığı bu yarışmada zirveye oynamaktı!
Zaman ilerledikçe daha zor sorular gelmeye başladı. İnternet aşırı yüklenmeden dolayı birkaç dakikada bir kesilirken; biz, bağlanabildiğimiz zamanlarda elimizden geldiği kadar hızlı tarıyorduk siteleri. Tolga gelen sorular hakkında yapılacak arama konusunda bana yardımcı olurken, Elif de sorular hakkında sahip olduğu fikirleri bizimle paylaşarak cevaplara daha hızlı ulaşmamızı sağladı. Sinan ve İpek, bir yandan verilen cevap kağıdına cevapları hatasız aktarmaya çalışırken bir yandan da soruları takip ederek bize yardımcı oldular. Ekip o kadar iyiydi ki, her konuda en az birimizin fikri vardı.
Son soru da geldikten sonra artık bütün Del Mundo'yu heyecan sarmıştı. Biz son araştırmalarımızı yapmaya çalışırken, Alper ve ben en az birer cevaba daha ulaşmak üzereyken internetin bir daha düzelmemek üzere kesilmesi canımızı biraz sıksa da umudumuzu kaybetmemiştik. Dakikalar geçmek bilmiyordu. Cevapları, ardından da kazananları görmek için sabırsızlanıyorduk.
Bir süre sonra ekranda "Cevaplar" yazısını gördük. Kim, ne işle uğraşıyorsa bırakıp cevaplara odaklanmıştı artık. İlk sorularda hatamız yoktu. Cevaplar açıklandıkça yanlışlarımızın sayısı artıyordu. Yanlışlarımız, cevapsız bıraktıklarımızla birleştikçe umudumuz azaltıyordu.
Açıklanan son cevabın ardından, cevapsız bıraktığımız soruların yanına tam 14 yanlışı da ekleyince beklentilerimiz azalmış, sonuçları görmek için beklemeye başlamıştık.
8.-9.-10. olarak Varuna'da kahvaltı kazananlar belli oldu önce.
Ardından da 7. ve 8. olarak şişe şarap kazanan ekiplerin adları açıklandı.
5. ve 6. olarak metrelik bira kazanan ekipleri de gördükten sonra heyecanımız artmaya başladı. "Acaba ilk 10'a giremedik mi" diye düşünenimiz de oldu, "N'oluyor lan kazanıyor muyuz yoksa?" diyenimiz de.
4. olup bir şişe Sex on the Beach kazanan ekip de biz değildik.
3. olup bir şişe Olmeca Tequila kazanan ekip sevinç çığlıkları atarken bizi stres basmış, "N'oluyor lan?" sorusunu soranların sayısı artmıştı. (Bu kişilere ben de dahildim, evet.)
Ekranda, 2.liği elde edip bir şişe Chivas Regal Whisky kazanan ekibin, yani My Ding Ding Dong'un adını okuduğumuzda önce bir anlık şaşkınlık, ardından ise büyük bir sevinç yaşadık!
1.liği ise Eskişehir Anadolu Lisesi 2002 mezunları almıştı, centilmence alkışlamak istedik ama herhalde kendileri bu işi o kadar ciddiye almışlardı ki en üst kattaki eğlenceyi yaşayarak yarışmak yerine, alt katta 4 laptopla harıl harıl soruları çözmeye vermişlerdi kendilerini. Bu yüzden onları alkışlayamadık.
Gecenin sonunda Elif'in evine gidildi ekip halinde. Kazandığımız Chivas Regal'in tadını çıkardık, dibini görene kadar!
Katıldığım ilk Quiz Night'tı ve gerçekten çok eğlenceliydi! Bütün gece birlikte yaşadığımız heyecan ve kazandığımız ikincilik için hepinize teşekkürler Tolga Örnek, Alper İduğ, İpek Kardeşler, Elif Mermer, Sinan Kut ve Panzer Erdem!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder